Pojazd

Sezon

Rozmiar

Producent

Wróć

Uszkodzenia opon

heading_title

Podczas jazdy opona narażona jest na wiele czynników, które mogą powodować jej uszkodzenie. Należy regularnie sprawdzać stan ogumienia, aby w porę zauważyć uszkodzenie i je usunąć. Wyróżnia się pięć rodzajów uszkodzeń opony: wewnętrzne, zewnętrzne, boczne, czołowe oraz barkowe. Do uszkodzenia opony może dojść na wiele sposobów. Opona uszkadza się przez nadmierne obciążenie pojazdu, przebicie, złe ciśnienie, otarcia, przecięcia oraz pod wpływem czasu ponieważ mieszanka gumy, z której opona jest stworzona się starzeje i traci swoje właściwości. Przebicie opony na przykład gwoździem nie zawsze pododuje znaczne osłabienie opony, powietrze z takiej opony nie uchodzi odrazu tylko stopniowo. Przecięcie opony oraz ubytek gumy to poważne uszkodzenie, które wymaga naprawy na gorąco. Należy pamiętać, że nie wszystkie uszkodzenia opon nadają się do naprawy. Odkryta drutówka, duże ubytki gumy, uszkodzona kapa butylowa po wewnętrzenj stronie opony, która jest szczelna wobec powietrza i wody i ma za zadanie zastępować dędkę w oponach bezdętkowych, takie uszkodzenia nie mogą być naprawiane i opona z takimi uszkodzeniami nadaje się jedynie do wymiany. Uszkodzona opona ma duży wpływ na prowadzenie pojazdu, samochód może znosić na jedną ze stron oraz mogą występować drgania kierownicy lub całego samochodu. Każde uszkodzenie opony ma znaczny wpływ na bezpieczeństwo oraz jakość jazdy.


Typu zużyć opony


Zużycie niesymetryczne:


Podczas tego uszkodzenia na oponie widoczne jest nierównomierne zużycie bieżnika od jednej do drugiej krawędzi opon. Uszkodzenie to najczęściej spowodowane jest źle ustawioną geometrią kół.


Zużycie okrągłe:


Podczas tego uszkodzenia na oponie widoczne jest większe zużycie bieżnika na jej krawędziach. Przyczyną takiego zużycia opon może być jazda z zbyt niskim ciśnieniem w oponach lub, gdy pojazd jest za bardzo obciążony.


Zużycie centralne:


Podczas tego uszkodzenia bieżnik na oponie jest bardziej zużyty na środku opony niż na jej bokach. Problem ten pojawia się, gdy opona ma zbyt duże ciśnienie.


Zużycie nieregularne:


Podczas tego uszkodzenia bieżnik zużyty jest faliście, strefowo lub schodkowo. Takie zużycie jest efektem złej geometrii kół lub występuje jakiś problem z zawieszeniem.
Uszkodzenia boku opony


Wybrzuszenia na ścianie bocznej opony


Gdy na oponie pojawiło się wybrzuszenie na ścianie bocznej mamy doczynienia z przecięciem opasania opony przez co nastąpiło uszkodzenie jej wewnętrznej struktury. Opona z takim uszkodzeniem nie nadaje się do urzytkowania ponieważ nie jest możliwe jej wyważenie oraz przy dużym obciążeniu taka opona może wybuchnąć.


Wgłębienie ściany bocznej opony


Jest to jedno z rzadszych uszkodzeń opony. W przeciwieństwie do wybrzuszeń na ścianie bocznej uszkodzenie to nie jest niczym groźnym i można jej dalej używać.


Otarcia boku opony


Na powierzchni bocznej opony można czasem zaobserwować drobne ubytki gumy. Uszkodzenie to nei ma wpływu na właściwości opony i nie stwarza zagrożenia podczas jazdy.


Nacięcia ściany bocznej opony


Podczas użytkowania opony może dojść do nacięcia ściany bocznej. Efektem takiego uszkodzenia jest odstający kawałek gumy od ściany bocznej opony. Uszkodzenie to nie zawsze kwalifikuje oponę do wymiany. Jeśli zauważymy takie uszkodzenie należy skonsultować je z wulkanizatorem, który będzie w stanie naprawić taką oponę. Jeśli nacięcie bedzie za bardzo głębokie to wulkanizator nie będzie w stanie go naprawić i będzie konieczny zakup nowej opony.