Pojazd

Sezon

Rozmiar

Producent

Wróć

Sposoby na wydłużenie żywotności opon

heading_title

Prawidłowe przechowywanie opon


Odpowiednie przechowywanie opon ma wpływ na ich właściwości jak i na trwałość. Gumowa mieszanka z jakiej zrobiona jest opona pod wpływem wielu czynników traci swoje cechy. Nieodpowiednie przechowywanie opon może powodować, że opona będzie się odkształcać, pękać oraz może powstawać wiele innych uszkodzeń. Pomieszczenie w którym opony będą przechowywane powinno być suchę i chłodne oraz wentylowane. Należy też pamiętać aby opony nie stały w miejscu nasłonecznionym. W pobliżu opon nie powinno składować się środków chemicznych, które mogą mieć zły wpływ na gumę z której zrobiona jest opona. Opony które nie mają na sobie felg należy ustawić pionowo na bieżniku oraz co jakiś czas zmieniać ich ustawienie, aby uniknąć odkształceń. Opony, które posiadają felgi można ułożyć jedna na drugiej na czystym podłożu. Należy pamiętać, aby ciśnienie w kołach, które przechowujemy powinno być takie samo jak podczas jazdy samochodem.


Zamienianie opon miejscami


Rotowanie opon pozwala wydłużyć okres, w którym opona posiada swoje najlepsze właściwości. Zabieg ten polaga na tym, że opony zamieniane są miejscami w celu równomiernego zużycia bieżnika. Największą pracę opona wykonuje na osi, na której jest napęd, zwłaszcza na osi przedniej ponieważ ta oś jest skrętna. Powoduje to, że opony będące z przodu zużywają się dużo szybciej niż na tylniej osi. Dysproporcja w zużyciu bieżnika pomiędzy osią tylną a przednią zależy głownie od masy pojazdu, stylu jazdy jak i rodzaju ogumienia. Dlatego też należy kontrolować głębokość bieżnika i podczas, gdy zauważymy znaczne różnice zamienić opony miejscami.


Ustawienie zbieżności kół


Źle ustawione koła mają niekorzystny wpływ na prowadzenie samochodu jak i stan ogumienia. Gdy zbieżność jest źle ustawiona, opona zużywa się nierównomiernie co powoduje pogorszenie właściwości opony. W serwisie nie dużym kosztem fachowcy ustawią odpowiednią geometrię kół. Zabieg ten pozwoli na wydłużenie życia naszych opon jak i poprawi ich właściwości oraz pozwoli na zaoszczędzenie paliwa.


Kontrolowanie głębokości bieżnika


Najmniejsza dopuszczalna głębokość bieżnika określona przepisami to 1.6 mm, dla łatwiejszej kontroli na oponie umieszczony jest wskaźnik o tej właśnie wartości. Należy jednak wymnienić opony wcześniej ponieważ ma to ogromny wpływ na przyczepność oraz na długość drogi hamowania co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo podczas jazdy.


Gwałtowne hamowanie


Podczas gwałtownego hamowania opona zużywa się bardzo szybko. Podczas normalnej jazdy starajmy się hamować w taki sposób, aby opony były jak najmniej narażone na przeciążenia, które mogą spowodować ich znaczne zużycie. Nie należy też palić gumy ponieważ w głupi sposób możemy zniszczyć swoje opony.