Pojazd

Sezon

Rozmiar

Producent

Wróć

Regeneracja podzespołów samochodowych - czy to się opłaca?

heading_title

Wysokie ceny części samochodowych - zarówno nowych, jak i używanych, ale dobrej jakości - bardzo często stanowią poważne obciążenie dla wielu domowych budżetów. Czymś jednak jeździć trzeba, dlatego coraz więcej osób decyduje się oddać podzespoły samochodowe do regeneracji, zamiast wydawać kilkaset, a czasem nawet kilka tysięcy złotych na nowe podzespoły, szczególnie w przypadku, gdy wartość remontowanego auta nie jest już bardzo wysoka. Sprawdź, które części można zregenerować i zobacz, jak uniknąć kosztownych wydatków związanych z instalacją fabrycznie nowych podzespołów.

 

  1. Regeneracja turbosprężarek

  2. Regeneracja kół dwumasowych

  3. Regeneracja zaworów EGR

  4. Regeneracja wtryskiwaczy

  5. Regeneracja sprężarek klimatyzacji

 

Regeneracja turbosprężarek

 

Turbodoładowane silniki Diesla (a także niektóre jednostki benzynowe) potrafią osiągać znacznie lepszą moc dzięki zastosowaniu turbosprężarki. Ze względu na swoją konstrukcję i obciążenia eksploatacyjne, urządzenie podlega naturalnemu zużyciu, przez co na pewnym etapie konieczna jest jego wymiana. Aby jednak uniknąć kosztownego zakupu nowego podzespołu, wielu kierowców decyduje się na oddanie turbosprężarki do regeneracji, polegającej na ponownym uszczelnieniu i odpowiedniej kalibracji przepływu gazów, co można wykonać jedynie w profesjonalnym warsztacie, wyposażonym w odpowiednie urządzenia diagnostyczne i naprawcze. Prawidłowo wykonana regeneracja turbiny pozwoli nie tylko obniżyć koszty naprawy samochodu, ale również - w większości przypadków - pomoże przywrócić pełną sprawność urządzenia.

 

Regeneracja kół dwumasowych

 

Objawy takie jak stukanie i drgania w silniku, mogą informować kierowcę o uszkodzeniu koła dwumasowego. To jedno z najczęściej spotykanych uszkodzeń układu napędowego, objawiające się również m.in. brakiem płynności przy zmianie biegów czy ruszaniu autem. Wymiana koła dwumasowego to wydatek minimum 1000 złotych, w zależności od modelu samochodu i cen usług w zakładach mechaniki pojazdowej. Znacznie tańszym, a przez to bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest jego regeneracja, czyli przywrócenie fabrycznych parametrów bez konieczności wymiany podzespołów. Regeneracja kół dwumasowych polega przede wszystkim na szlifowaniu jego obudowy oraz górnej i dolnej masy, dodatkowo w trakcie procesu wymienia się takie elementy jak łożysko, panewka czy zabierak. Więcej o regeneracji kół dwumasowych przeczytasz tutaj: https://reparts.pl/sklep/kategoria/kola-dwumasowe/.

 

Regeneracja zaworów EGR

 

EGR czyli zawór recyrkulacji spalin to element układu wydechowego, który pozwala na powrót części gazów do silnika, w celu obniżenia emisji tlenków azotu NOx, będących produktem spalania mieszanki paliwowej. Zawór EGR w miarę eksploatacji ulega zapchaniu i zanieczyszczeniu, które uniemożliwiają jego prawidłowe działanie. Regeneracja zaworów EGR polega przede wszystkim na jego kompleksowym i profesjonalnym wyczyszczeniu, wykonywanym na specjalistycznym stanowisku serwisowym i w wielu przypadkach pozwala przywrócić fabryczną, a przynajmniej pełną sprawność urządzenia, w cenie znacznie niższej niż koszt zakupu i wymiany nowego EGR.

 

Regeneracja wtryskiwaczy

 

Sprawne działanie wtryskiwaczy odpowiada za właściwe i odpowiednio szybkie dostarczanie paliwa do silnika. We wtryski wyposaża się auta z silnikiem wysokoprężnym, a najczęściej występującą przyczyną awarii wtryskiwaczy jest ich zanieczyszczenie. Zaniedbywanie tego problemu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń jednostki napędowej, a co za tym idzie - wielotysięcznych wydatków na naprawę samochodu. Uniknąć tego można, zlecając profesjonalną regenerację wtryskiwaczy, które po wykonaniu usługi serwisowej zachowują się tak samo, jak fabrycznie nowe podzespoły. Regeneracja wtryskiwaczy pozwala na znacznie tańsze niż w przypadku nowych części usunięcie usterki, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych parametrów. Jednocześnie, nie wpływa ona negatywnie na pracę jednostki napędowej, dlatego tak wielu kierowców decyduje się na jej wykonanie w profesjonalnej stacji serwisowej pojazdów. Większość renomowanych serwisów zapewnia kompleksową regenerację wtryskiwaczy z gwarancją bez limitu kilometrów, co stanowi najlepszy dowód na opłacalność i wysoką jakość tego rodzaju usługi serwisowej.

 

Regeneracja sprężarek klimatyzacji

 

Problem z niedziałającą klimatyzacją jest zmorą wielu posiadaczy aut, objawiającą się szczególnie w sezonie letnim, gdy klima jest najbardziej potrzebna. Warto wcześniej sprawdzić stan techniczny systemu chłodzenia, a w przypadku wykrycia usterki - wykonać jej naprawę lub - jak w przypadku sprężarki - profesjonalną regenerację. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością dużo niższy koszt niż w przypadku zakupu fabrycznie nowego kompresora, a także możliwość przywrócenia jego fabrycznej sprawności i parametrów bez konieczności wymiany sprężarki na nową. Proces regeneracji sprężarki klimatyzacji polega na wymianie uszkodzonych elementów i umożliwia usunięcie awarii nawet za połowę ceny nowego kompresora. Kluczem do wykonania poprawnej regeneracji jest oczywiście pełna i kompleksowa diagnostyka sprężarki, a efektem końcowym takiej operacji będzie w stu procentach sprawne urządzenie o fabrycznych parametrach.