Pojazd

Sezon

Rozmiar

Producent

Wróć

Nowe auto. Lepszy wynajem długoterminowy czy kredyt?

heading_title

Zakup nowego auta można sfinansować z wykorzystaniem własnych środków finansowych, kredytu gotówkowego lub samochodowego, a także zdecydować się na wynajem długoterminowy. Która opcja jest najlepsza, jeśli chodzi o zewnętrzne finansowanie nabycia pojazdu?


Opcja z wynajmem długoterminowym

Wynajem długoterminowy to nowoczesny sposób dzierżawy pojazdu na określony w umowie czas. Umowa ta jest związana z koniecznością dokonywania co miesiąc pewnej opłaty przez klienta za wynajem na konto firmy wynajmującej. To ciekawa opcja, alternatywa dla kredytowania nowego pojazdu. W umowie wynajmu długoterminowego powinny znaleźć się takie postanowienia, jak:

· czas dzierżawy pojazdu,

· szacowany przebieg roczny,

· comiesięczna rata,

· profity, na jakie może liczyć najemca.

Zarówno osoby prywatne, jak i firmy mogą skorzystać z długoterminowego wynajmu, o ile chcą używać danego auta przez dłuższy czas. Firmy specjalizujące się w wynajmowaniu długoterminowym samochodów potrafią przygotować ofertę „skrojoną na miarę potrzeb” klienta, dlatego może być ona bardzo atrakcyjna, a klient nie musi martwić się o ubezpieczenie, okresowe przeglądy czy niezbędne naprawy i auto zastępcze. Jeśli interesuję Cię wynajem długoterminowy, sprawdź ofertę Totalmoney.pl (https://www.totalmoney.pl/wynajem-dlugoterminowy), gdzie znajduje się kilkadziesiąt ofert różnego rodzaju pojazdów w leasingu konsumenckim/wynajmie długoterminowym.

 

Kredyt na samochód

Finansowanie zakupu pojazdu na kredyt zaciągnięty w banku to częsta praktyka, zarówno wśród klientów prywatnych, jak i instytucjonalnych. Do wyboru klienci mają przy tym nie tylko kredyty samochodowe, które są kredytami celowymi. Przedsięwzięcie mogą sfinansować poprzez kredyty gotówkowe. Pojawia się przy tym pytanie, która opcja jest korzystniejsza z formalnego i ekonomicznego punktu widzenia?

 

Pozytywne i negatywne aspekty kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy jest kredytem udzielanym przez banki na ściśle określony cel, którym może być nabycie samochodu – w zależności od oferty bankowej może być to samochód nowy lub używany, ale zwykle nie starszy niż 8 lat.

Z pieniędzy pozyskanych z kredytu samochodowego można sfinansować nie tylko zakup samochodu, ale i innych pojazdów, jak: motocykl, skuter, kamper, quad, a nawet żaglówka, łódź motorowa czy samolot. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń pomiędzy bankiem a kredytobiorcą ubiegającym się o przyznanie takiego kredytu.

Nie ulega jednak wątpliwości, że kredyt samochodowy przeznaczony jest na nabycie pojazdu – urządzenia mechanicznego służącego do transportu ludzi, zwierząt i rzeczy.

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu samochodowego, musisz znaleźć samochód, który będziesz chciał kupić. Nie możesz najpierw złożyć wniosku kredytowego, a po przyznaniu kredytu szukać auta, które będzie ci odpowiadać.

Cechą charakterystyczną kredytu samochodowego jest jego zabezpieczenie ustanawiane na kupowanym pojeździe. Pozostaje on własnością lub współwłasnością banku do czasu spłacenia ostatniej raty kredytu samochodowego. W niektórych przypadkach kredytobiorca dodatkowo będzie musiał wykupić dodatkowe ubezpieczenie w postaci np. polisy Autocasco z cesją praw z ubezpieczenia na bank. Na przykład więc, gdyby doszło do kradzieży pojazdu, bank otrzyma od firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie. Takie zabezpieczenia zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo kredytodawcy, ale jednocześnie obciążają pod względem finansowym kredytobiorcę.

Zaletą kredytu samochodowego jest możliwość wynegocjowania lepszych warunków kredytowania dzięki ustanowionym zabezpieczeniom. W ten sposób raty kapitałowo-odsetkowe mogą być wyraźnie niższe niż w przypadku kredytu zaciąganego bez zabezpieczenia.

 

A może kredyt gotówkowy?

Większą swobodę wyboru samochodu, który chcesz nabyć za pieniądze z banku, dają kredyty gotówkowe. To kredyty, które nie są celowe, dlatego można je spożytkować nie tylko na zakup samochodu, ale i na przykład na jego tuning i niezbędne naprawy. Kredyt gotówkowy nie wymaga, aby klient od razu przedstawił w banku pojazd, który chce kupić. Nie jest on jednocześnie jego zabezpieczeniem, stąd też i ryzyko wyższych opłat ze strony banku nakładanych z tytułu udzielenia i spłaty kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy jest podstawowym produktem kredytowym w polskich bankach. Można go zaciągnąć nawet na nabycie auta, które ma 10 lat i więcej, co w przypadku kredytów samochodowych zwykle w ogóle nie jest możliwe. Łatwiej też uzyskać kredyt gotówkowy z punktu widzenia liczby dokumentów, jakie trzeba dołączyć do wniosku kredytowego. W niektórych bankach wystarczający będzie wniosek i wgląd analityka kredytowego do historii rachunku osobistego klienta, który jest prowadzony w tej samej instytucji.

Wadą kredytu gotówkowego jest zwykle jego wyższe oprocentowanie, wynikające z podejmowania przez bank większego ryzyka kredytowego z tytułu braku zabezpieczeń spłaty.

Z przedstawionego porównania widać, że jednak taniej zaciągnąć na nowe auto kredyt samochodowy, który będzie miał niższe koszty dla kredytobiorcy, niż najtańszy z kredytów gotówkowych. Natomiast pozostałe propozycje kredytów samochodowych są droższe od kredytów gotówkowych, które przedstawiliśmy powyżej. Dlatego nie można generalizować, że w każdym przypadku kredyt samochodowy będzie tańszy niż kredyt gotówkowy.