Pojazd

Sezon

Rozmiar

Producent

Wróć

Jak wygląda przegląd rejestracyjny pojazdu?

heading_title

Jeszcze kilka lat temu przegląd rejestracyjny był w wielu przypadkach jedynie formalnością. Aktualnie obowiązują o wiele bardziej zaostrzone przepisy, które sprawiają, że nawet mała usterka może sprawić, że przegląd nie zostanie podbity. Czasami wystarczy nawet niedziałający klakson, aby diagnosta odprawił nas z kwitkiem. Co zostanie poddane sprawdzeniu?

 

Opony

Podczas przeglądu rejestracyjnego z pewnością zostanie sprawdzony stan opon. Bieżnik nie może być zużyty. Głębokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. W takim przypadku zostaniemy po prostu zobowiązani do wymiany ogumienia.

 

Oświetlenie

Ważne jest, aby wszystkie żarówki znajdujące się w pojeździe były sprawne. Nie bez znaczenia jest również ich prawidłowe ustawienie. Sprawdzane są także światła drogowe oraz kierunkowskazy. Spaloną żarówkę można wymienić na miejscu, jednak trzeba pamiętać o tym, że zniszczony klosz dyskwalifikuje pojazd w oczach diagnosty. 

 

Korozja

Korozja jest zjawiskiem naturalnym. Jeśli jednak jest ona bardzo duża, to może stanowić olbrzymie zagrożenie dla konstrukcji pojazdu. Zardzewiały samochód może więc nie przejść przeglądu technicznego. Dotyczy to raczej starszych aut, które już na pierwszy rzut oka wyglądają na zjedzone przez rdzę. 

 

Układ hamulcowy

Sprawność układu hamulcowego jest absolutną podstawą. Poziom skuteczności hamulca roboczego powinien wynosić 50%, a postojowego 25%. Wielkie znaczenie ma również siła hamowania, która nie może być większa niż 30%. 

 

Zawieszenie

Przegląd rejestracyjny obejmuje również kontrolę zawieszenia. W pierwszej kolejności sprawdzana jest skuteczność tłumienia amortyzatorów (wartość ta musi być większa niż 40%). Niedopuszczalne są wszelkie luzy (np. na maglownicy), czy też nieszczelności (np. wycieki oleju). 

 

Bezpieczeństwo

Kontroler sprawdzi ogólny stan pojazdu. Wszystko po to, aby był on bezpieczny dla użytkownika, a także otoczenia. Przeglądu nie przejdzie pojazd z widocznymi uszkodzeniami np. pękniętą szybą. Znaczenie ma również stan pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych, wycieraczek, czy też klaksonu. 

Czarna chmura spalin wydzielająca się z układu hamulcowego również zostanie zauważona. Jest to niedopuszczalne ze względu na ochronę środowiska.

Właściciele samochodów z instalacją LPG muszą pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą dokument potwierdzający legalizację butli gazowej. Oprócz tego kontroler sprawdzi szczelność całego układu.