Pojazd

Sezon

Rozmiar

Producent

Wróć

Jak sprawdzić przeszłość auta przed zakupem?

heading_title

Zakup używanego samochodu może się okazać jedną z najtrudniejszych decyzji odnośnie motoryzacji. Każdy chce, aby auto, które zamierza kupić było w pełni sprawne i bez ukrytych wad. Co więcej, większość handlarzy w Polsce oszukuje na przebiegu samochodu - jak sobie z tym wszystkim poradzić? Sprawdźmy to.

Dowody zakupu, książka serwisowa - czy to ma jakąś wartość?

Wyżej wymienione dokumenty są świetnym nośnikiem informacji o samochodzie, ale tylko pod warunkiem, gdy mamy stuprocentową pewność, że każdy z nich jest niepodrobiony. Tak się składa, że częstą praktyką wśród handlarzy w komisach jest wypisywanie takich książek samemu - tak aby wszystko zgadzało się ze stanem rzeczywistym. Czasami może się zdarzyć, że “wymieniona” miesiąc wcześniej część psuje się zaraz po zakupie - co w takiej sytuacji? Niestety, ale część trzeba kupić i zamienić. Nie ważne, czy będzie to część nowa, czy używana (można je kupić na szrocie - np. tutaj: http://auto-szrot-kasacja-pojazdow.pl/) będzie trzeba wydać dodatkowe pieniądze, których nikt nam nie zwróci. Co zrobić aby się uchronić od takich sytuacji?

Zawsze dokładnie sprawdzaj auto przed zakupem.

Bez specjalistycznej wiedzy motoryzacyjnej nie uda ci się dokładnie sprawdzić, czy auto jest w dobrym stanie technicznym. Są jednak rzeczy, które możesz, a nawet powinieneś, sprawdzić przed kupnem auta:

  • Stan karoserii - czasami na pierwszy rzut oka widać, że coś jest nie tak: źle spasowane elementy, czy inny kolor lakieru na poszczególnych elementach.

  • Historia Pojazdu - najlepsze źródło wiedzy, dzięki któremu zaoszczędzimy sporo czasu. Wystarczy przez telefon zapytać sprzedawcę o numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.

  • Jazda Próbna - nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, aby podczas jazdy próbnej usłyszeć, że coś jest nie tak z zawieszeniem - jeżeli więc słyszysz stukanie w podwoziu, to możesz być pewny, że zawieszenie nadaje się do naprawy.

 

Jak widać, podstawową diagnostykę pojazdu możemy wykonać sami - bez nikogo pomocy. Jeżeli nic nie wzbudzi naszych podejrzeń, to możemy przejść do następnego kroku - będzie to wysłanie samochodu do stacji kontroli pojazdów, gdzie auto będzie dokładnie sprawdzone przez profesjonalistów.