Pojazd

Sezon

Rozmiar

Producent

Wróć

Ubezpieczenie samochodu - które wybrać, aby czuć się bezpiecznie

heading_title

Ubezpieczenie samochodu - które wybrać, aby czuć się bezpiecznie

 

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest w Polsce na tyle bogaty, że odpowiada różnorodnym potrzebom kierowców. Do najpopularniejszych polis zaliczają się OC, autocasco, assistance i NNW – tak szeroki wybór sprawia, że wiele osób zastanawia się, które ubezpieczenie wykupić. Aby ułatwić podjęcie decyzji, opisujemy każdą z polis po kolei, zaczynając od OC.

OC

W przypadku OC nie ma wyboru – po prostu trzeba kupić to ubezpieczenie. Wszelkie próby uchybienia się od tego obowiązku mogą słono kosztować i wiązać się z wysoką grzywną, do której wystawienia nie jest potrzebna kontrola drogowa. Obecnie służby mają bowiem dostęp do zaawansowanego oprogramowania służącego do automatycznego wyszukiwania samochodów bez OC, co pozwala na zdalne ukaranie osoby, która nie dopełniła obowiązku wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej.

Choć OC jest obowiązkowe i wcale nie tanie, a dla wielu (szczególnie młodych i niedoświadczonych) kierowców wyjątkowo drogie, to gwarantuje określoną ochronę ubezpieczeniową. Dzięki niemu kierowca, który spowodował stłuczkę, kolizję lub wypadek, nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody, ponieważ są one pokrywane właśnie z OC. Gdyby nie ta polisa, sprawca musiałby osobiście pokryć wartość szkód i obrażeń, co mogłoby go kosztować setki tysięcy, a nawet miliony złotych. W wyszukaniu najlepszych ofert obowiązkowego ubezpieczenia pomaga kalkulator OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Autocasco

AC nie trzeba, ale warto kupić. Dlaczego? Ponieważ właściciel tej polisy nie musi się obawiać, że cokolwiek się stanie z autem, ponieważ od ogromnej większości ryzyk jest ubezpieczone. Chodzi o takie sytuacje jak np. zderzenie z sarną czy dzikiem, utrata kontroli nad pojazdem i wpadnięcie do rowu, zalanie pojazdu w powodzi, zniszczenie go przez pijanych wandali czy kradzież. Straty powstałe w wyniku tego rodzaju zdarzeń mogą zostać pokryte wyłącznie z AC.

Krótko mówiąc, autocasco to godne polecenia ubezpieczenie, które może się przydać w wielu sytuacjach. Jego zakupem powinni być zainteresowani w szczególności właściciele drogich, wartościowych samochodów, których zniszczenie lub utrata wiąże się ze stratami liczonymi w dziesiątkach lub setkach tysięcy złotych. Ponadto na zakup AC często decydują się osoby intensywnie korzystające z auta, ponieważ w ich przypadku istnieje podwyższone ryzyko nieszczęśliwego zdarzenia. Sporo informacji na temat autocasco zostało umieszczonych w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Assistance

Assistance nie jest dla wszystkich, lecz dla kierowców, którzy udają się w daleką podróż autem. Dlaczego? Ponieważ to ubezpieczenie zaczyna działać dopiero w momencie oddalenia się od miejsca zamieszkania lub pracy o co najmniej kilkadziesiąt, a często kilkaset kilometrów. Wynika to z faktu, że assistance jest ubezpieczonym przeznaczonym dla podróżnych, którzy dzięki niemu mają gwarancję, że w razie dowolnego problemu uniemożliwiającego dalszą jazdę otrzymają pomoc adekwatną do ich potrzeb.

NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – jak sama nazwa wskazuje – ma na celu zapewnienie odszkodowania ofiarom zdarzeń drogowych, w przypadku których konsekwencje dla zdrowia okazały się poważne. Posiadając tę polisę, można otrzymać rekompensatę za udokumentowany uszczerbek na zdrowiu bądź częściową lub całkowitą utratę zdrowia albo życia. Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia ustalonej przez klienta. Im większe obrażenia, tym większa rekompensata, której górną granicę wyznacza wspomniana suma ubezpieczenia.