Pojazd

Sezon

Rozmiar

Producent

Wróć

Kurs na przewóz rzeczy i osob nie jest już obowiązkowy - porady dla przyszłych kierowców zawodowych

heading_title

Kurs na przewóz rzeczy i osób nie jest już obowiązkowy - porady dla przyszłych kierowców zawodowych

Prawie każdy z nas jako chłopiec marzył o tym, żeby zostać w przyszłości dzielnym strażakiem, odważnym policjantem albo… kierowcą. Takie myśli często zostają u dorosłych ludzi. Z wiekiem ten zawód zaczyna nabierać zupełnie nowego znaczenia i nowych walorów, których jako dziecko nie można było zauważyć (ze względu na perspektywę). Wielu znany jest fakt, że kierowca zawodowy zarabia bardzo dobrze - znacząco przewyższa minimalną i średnią stawkę krajową. Posiadając uprawnienia tylko na kategorię C, dość szybko można znaleźć pracę, gdzie pensja będzie wynosiła około 5 tysięcy na rękę, a kierowcy tak zwanych TIRów - jeszcze więcej. Do tego praca często okazuje się być przyjemnością. Człowiek w trasie dużo zwiedza, nie ma bezpośrednio nad sobą kierownika i sam panuje nad sytuacją. Jeżeli jesteś zdecydowany albo jeszcze zastanawiasz się nad podjęciem takiego wyzwania - warto, żebyś poznał kilka wskazówek dotyczących jak to zrobić i jak później funkcjonować.

Kurs na przewóz rzeczy i osob nie jest już obowiązkowy

Kurs na przewóz rzeczy i osob prawnie został zastąpiony dyrektywą unijną, która narzuca aby kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy po 10 września 2008 roku na kategorię D i po 10 września 2009 roku na kategorię C ukończyli kurs kwalifikacji wstępnej lub szkolenie okresowe kierowcy zawodowego. Dzięki takiej regulacji prawnej dostęp do pracy w krajach Unii Europejskiej został znacznie ułatwiony. Stało się tak, ponieważ każdy kierowca pochodzący Unii Europejskiej ma w tej chwili jednakowe uprawnienia, jak pozostali. Warto wyrobić sobie odpowiednią kategorię prawa jazdy do wymarzonej pracy, przejść szkolenie okresowe kierowcy zawodowego i cieszyć się wymarzoną pracą. Najłatwiej można tego dokonać korzystając ze strony https://star.edu.pl/szkolenia-okresowe-kierowcow.

O czym warto pamiętać zostając kierowcą TIRa?

Odpowiedni strój to podstawa

Pamiętaj o odpowiednim stroju do pracy, jaką wykonujesz. Jeżeli przykładowo przewozisz mięso - na pewno otrzymałeś od pracodawcy odpowiedni fartuch i obuwie. Niezależnie od przewożonego towaru buty muszą być zawsze pełne. W żadnym wypadku nie można stosować sandałów. Wykroczenia tego rodzaju mogą zostać skontrolowane przez odpowiednie służby i kierowca może ponieść poważne konsekwencje, jeśli nie stosuje się do określonego w przepisach prawa. Przede wszystkim warto zadbać w ten sposób o swoje bezpieczeństwo. Przepisy w polskim prawie mają swoje przyczyny. Powierzchnia w przestrzeni bagażowej ciężarówki bardzo często jest śliska, a przemieszczając wewnątrz niej towar, często istnieje wysokie ryzyko upadku ciężkiego przedmiotu. W takim wypadku konieczne są buty ze specjalnymi noskami wykonanymi z wytrzymałych materiałów chroniących przed uszkodzeniami stóp. Podeszwy są skonstruowane w taki sposób, aby maksymalnie zmniejszały ryzyko poślizgnięcia się.

Jak się człowiek spieszy...

Nie daj się ponieść pędowi, kiedy szef cię pospiesza albo kiedy sam widzisz, że goni cię termin - nawet kiedy wiesz, że się spóźnisz. Zawsze trzymaj się przepisów drogowych, jakie cię obowiązują. Zapinaj pasy, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie towaru, sprawdzenie podpięcia naczepy, nie przekraczaj dozwolonej prędkości, jedź spokojnie i bezpiecznie. Pośpiech powoduje większe prawdopodobieństwo nieszczęścia ze względu na trudniejsze kierowanie w stresie i mniejsze skupienie. Większa prędkość w razie wypadku oznacza więcej wyrządzonych szkód. Pamiętaj, że droga hamowania jest znacznie dłuższa niż w przypadku pojazdu osobowego, a bezwładność całego składu jest nie do opanowania w razie awaryjnej sytuacji. Kiedy cofasz - zawsze wyjdź i sprawdź miejsce, w które chcesz wjechać. Jeżeli zawsze wykonasz taki zabieg, zajmie ci to kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund, ale zaoszczędzi wielu kłopotów, pieniędzy i dużo czasu, jeżeli któregoś razu coś miałoby pójść nie tak.

Szkolenie okresowe kierowcy zawodowego to również zastrzyk przydatnej wiedzy

Pamiętaj o wszelkich zasadach, jakie poznałeś w ciągu trwania kursu i stosuj się do nich. Wiedza zawarta na kursie pomoże ci wyjść z wielu trudnych sytuacji i zachować zimną krew, nawet kiedy wystąpią kłopoty.

Planuj i baw się dobrze

Planując trasę, sprawdź czy droga jaką wybrałeś jest najkrótsza, zapewni najmniejsze spalanie i czy droga na pewno pozwoli Ci na przejazd. Oprócz drogowych ograniczeń powiązanych z gabarytami pojazdu, weź pod uwagę również aktualne prace remontowe i korki na drogach. Pamiętaj o inspekcji technicznej przed wyruszeniem w trasę - nawet drobna usterka nie wykryta pod magazynem może znacząco utrudnić trasę na miejsce. Nie daj się opanować stresowi - postrzegaj swoją pracę pozytywnie i traktuj każdy dzień jako wielką przygodę. Wiedząc, że w trasie będziesz miał dużo czasu na oczekiwanie, zabierz ze sobą jedzenie i odpowiednie zajęcie dla umysłu - doskonale może sprawdzić się laptop, tablet czy książka.

Szkolenie okresowe kierowcy zawodowego

 

Taki kurs jest obowiązkowy dla każdej osoby, która zdobywała uprawnienia przed wrześniu 2009 roku. Należy wykonywać go co 5 lat - nie wykonanie tego przepisu, może skutkować odebraniem wszelkich uprawnień.